Haber

ABD’nin Budapeşte Büyükelçisi’nin açıklamalarına Macaristan’dan tepki

Macaristan Dış ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinin Rusya’ya yönelik politikasını eleştiren ABD’nin Budapeşte Büyükelçisi David Pressman’a tepki gösterdi.

Bakan Szijjarto yaptığı açıklamada, ne ABD’nin ne de başka bir ülkenin Macaristan’da görev yapan büyükelçisinin Macaristan’ın iç siyasetine müdahale etme hakkına sahip olmadığını söyledi.

Szijjarto, “Valileri veya naipleri kabul etmiyoruz. Bize kendi ülkemizde nasıl yaşayacağımızı anlatmak için gönderilmediğini düşünüyorum. O dönem bitti. Macaristan egemen bir ülke ve dışarıdan hiç kimse bize nasıl yaşayacağımızı söyleyemez.” dedim. dedim.

Macarların kendi hükümetini seçtiklerini ve Macarların bir sonraki seçimde hükümeti değiştirme hakkının bulunduğunu kaydeden Szijjarto, Macar hükümetinin sadece Macarların çıkarları için çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

ABD’nin Budapeşte Büyükelçisi Pressman, Macar hükümet yetkililerinin Rusya’ya yönelik yaptırımları eleştirdiği ve Rusya’nın görüşlerini destekleyen açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle Macar hükümetine tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu