Teknoloji

Büyüyen uzay çöplüğüne çözüm aranıyor

Son yıllarda uzayda bulunan enkaz oldukça büyük bir sorun haline geldi. Bugün uzayda yaklaşık 2.000 aktif uydu var, ancak şu anda uzayda bulunan yaklaşık 3.000 uydu kullanılamaz durumda.

Ayrıca bu uydulara 15.000 küçük modül ve 150.000 izlenemeyen enkaz modülü eşlik ediyor.

Ayrıca, önümüzdeki yıllarda bu uyduların sayısı artarak geniş kapsama alanı sağlayacak ve düşük gecikme süreli telekomünikasyon ve izleme hizmetleri sunacaktır.

ABD durumu ciddiye alıyor

Uzayda büyüyen enkaz sürüsü, ABD hükümetini yeni uzay hijyeni normları oluşturmaya sevk ederken, özel şirketler çöp dolu yörünge ortamıyla başa çıkma yollarına yatırım yapıyor.

Binlerce ticari uydu rekor bir hızla Dünya’nın yörüngesine fırlatılıyor ve bu da tehlikeli enkaz yığınları oluşturabilecek çarpışma riskini artırıyor.

ABD Uzay Komutanlığı, uzay çöpü ve davranışı hakkında yeni bir rapor yayınladı. Geniş kapsamlı rapor, uzayda söz sahibi olan ülkeleri kullanılmayan uydularını sadakatle yok etmeye çağırıyor.

Hükümetler eyaletler arası kuralları aşmaya çalışırken, yörüngedeki çöplüklerin aksine, büyük ölçüde özel sektörden geliyor.

Enkaz kaldırma çabaları

ABD ve İngiltere’de şubeleri bulunan Tokyo merkezli Astroscale, kullanılmayan uydulara kilitlenmek ve onları gerçeği Dünya’nın atmosferine iterek ateşli bir şekilde yok etmek üzere tasarlanmış ELSA adlı bir enkaz kaldırma cihazını test ediyor.

Amacı uzay çöplerini toplamak olan ve bunun için dev bir pençeye sahip olacak Clearspace-1 uydusu da uzaya çıkmaya hazırlanıyor.

Avrupa Uzay Ajansı ve İsviçre kuruluşu ClearSpace ile ortaklaşa geliştirilen uydunun 2025 veya 2026’da uzaya fırlatılması bekleniyor.

Fırlatılacak uzay aracı, robotik kolları ile çöpleri toplayarak Dünya atmosferine atarak yanmasını sağlayacak.

haberbasyayla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu