Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş Kentsel Dönüşüm Toplu Temel Atma Töreni’ne canlı bağlantı ile katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hükümet olarak depremde zarar gören şehirlerimizde kent meydanlarını yeniden inşa edeceğiz. Böylece her şehrimize asırlarca yaşayacak birer merkez kazandırmış olacağız.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş Kentsel Dönüşüm Toplu Temel Atma Töreni’ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı haberleşme ile katıldı.

Erdoğan, terör örgütü PKK’ya yönelik yürütülen Pençe Kilit Harekatı bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarının açtığı taciz ateşi sonucu şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Mehmetçik’in aileleri ve yoldaşlarına başsağlığı diledi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenleri rahmetle anan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüzyılın felaketi olan depremlerin üzerinden 6 aydan fazla zaman geçti. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en yıkıcı doğal afetlerinden birini yaşadık. ülkemizin değil, insanlık tarihinin de.50 binden fazla canımızı,eşimizi,dostumuzu,çocuklarımızı,akrabalarımızı,komşumuzu kaybettik.Bir gecede toprağa verdik.Depremin hemen ardından farklı vesilelerle illerimizi ziyaret ettik. devletimizin tüm imkanlarıyla yanınızda olduğunu belirtti.” dedi.

Seçim döneminde sallanan bölgeden hiç ellerini çekmediklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sahadaki çalışmaları, ihtiyaçları ve yükleri bizzat takip ettik. En acil olanlardan başlayarak depremzedelerimizin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamaya çalıştık. Tespitlerimize göre Maraş’ın neredeyse üçte biri yaşanmaz hale geldi. ilimizde yapılacak deprem konutu 19.418. Köy konutları ve ahırlarla birlikte bu sayı 29 bin 47’ye ulaşıyor. Bu ağır tablo karşısında hiçbir zaman yılmadık. Evleri, işyerleri yıkılan insanlarımızı yeni yuvalarına kavuşturmak için hızla kolları sıvadık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 325 konteyner kentte 178 bin 350 konteynerin kurulduğunu belirterek, şunları söyledi:

“15 Ağustos’a kadar inşallah tesislerde ve çadırlarda kalan az sayıda vatandaşımızı konteynerlere yerleştirmiş olacağız. İlk yıl 319 bin konutu yapıp hak sahiplerine teslim etmeyi hedefliyoruz. Hükümet olarak” sözüne sadık kalan bu sözümüzü de diğer tüm sözlerimiz gibi inşallah tutacağız.Bölgede bugüne kadar yaklaşık 180 bin konut için ihale yapıldı.Zemin etüdü yapılan rezerv alanlarında inşaatlar hızla artıyor. Rezerv alan bulmada yaşanan sıkıntıları aşmak ve vatandaşlarımızın taleplerini karşılamak amacıyla Yerinde Dönüşüm Projesi’ni başlattık. Çok uygun koşullarda hibe ve kredi desteği içeren projemiz deprem bölgesinde “Yani bugüne kadar 160 binden fazla insanımız yerinde dönüşüm için başvuruda bulundu. Bu vatandaşlar arasında 20 bini aşkın Maraşlı kardeşimiz var.”

“Yaşadığımız her afet, alınması gereken önlemleri bize tekrar tekrar hatırlatıyor”

Yerinde Dönüşüm Projesi ile sadece inşaatların hızlanmayacağını, ekonominin de canlanacağını, yeni istihdam alanlarının oluşturulacağını, mahalle kültürünün canlanacağını ve konutların daha düşük maliyetle hayata geçeceğini belirten, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca biz de hükümet olarak depremde zarar gören şehirlerimizde kent meydanlarını yapacağız. Asırlarca yaşayacak bir merkeze kavuşmuş olacağız.” söz konusu.

Depremin yıktığı şehirleri alt ve üst yapılarıyla daha görkemli, daha güçlü ve daha ferah bir biçimde yeniden inşa edeceklerini belirten Erdoğan, “Yaşadığımız her afet, alınması gereken tedbirleri bize hatırlatıyor. Şüphesiz ki kentsel dönüşüm geliyor. Bu tedbirlerin başında, “Konuyla ilgili hep çalıştık, gündemde tutmaya çalıştık. Özellikle çarpık ve sağlıksız kentleşmenin yaygın olduğu illerimizde bunun bir tercih değil zorunluluk olduğunu ifade ettik.” değerlendirmesini yaptı.

Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde Türkiye’nin yapı stokunun TOKİ aracılığıyla yenilenmesi için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ’nin ülke genelinde 1 milyon 200 bin proje ürettiğini, konut projeleri ile birlikte okul, hastane, kamu kurumları ve daha birçok bina TOKİ tarafından yeniden inşa edildi. inşa ettiklerini söyledi.

TOKİ binalarında şu ana kadar bir karamsarlığın olmadığını, TOKİ’nin 6 Şubat depreminin de apaçık ortada olduğunu ifade eden Erdoğan, depremin kentsel dönüşüm hamlelerinin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine bu süreçte Türkiye’deki sığ muhalefet anlayışının acı da olsa ülkemize ödettiği bedelleri görme fırsatı bulduk. Bildiğiniz gibi ne zaman kentsel dönüşümle ilgili bir adım atsak CHP ve Sevdası hep karşımızda durdu. Milletimizin menfaati için yaptığımız her şeye takoz koyan bu ‘gereksiz fırsatçı’ ekip, doğrudan bir insandır. Canını ilgilendiren bu belaya bile engel olmaya çalışmıştır. Her yolu denediler, her lafı söylediler. Kentsel dönüşüme ‘kiralık dönüşüm’ diyerek projelere iftira attılar, çeşitli yasal kuruluşlarla, kendileriyle aynı ideolojik kafa yapısına sahip meslek örgütleriyle, şirketleri, personeli ve mülk sahiplerini tehdit ettiler, odalar aracılığıyla projeleri mahkemeye taşıdılar.

Maraşlı, Hataylı, İstanbullu kardeşime hak ettikleri sadık, çağdaş, sağlam evleri ne yazık ki lüks görmüşler. Kısacası kentsel dönüşüm projelerini durdurmak, milletimizi sağlıksız binalarda yaşamaya mahkûm etmek için hiçbir iftira, iftira bırakmadılar. Bu tutumlarını uzun yıllar onların beceriksizliğine ve bilgisizliğine bağladık. Ancak son seçim sürecinde sorunun bu kadar saf olmadığını anladık. CHP ve yandaşlarının kentsel dönüşüm projelerine yönelik saldırganlığının arkasında cehalet değil, halk düşmanlığı vardır. Vatandaşa hizmet etmedikleri gibi vatandaşın refahının, yaşam kalitesinin, yaşam standardının yükselmesini de istemiyorlar. Onların gözünde seçmen ancak oy kullandığında ve koşulsuz destek verdiğinde insandır.”

14 Mayıs’tan sonra muhalefetin millete nasıl baktığını gördüklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“14 Mayıs’tan önce millete bedava konut sözü veriyorlardı. 15 Mayıs sabahı ilk icraatları depremzedelerimizi sığındıkları yerlerden atmak oldu. Sadece oy tercihlerinden dolayı mağdurlarımıza hakaret ettiler. Hedef gösterdiler” depremde her şeyini kaybeden, kalbi yaralanan halkımıza necis diliyle, hatırlanacak nice kabalık, kabalık ve ahlaksızlıkları sergilemekten çekinmediler. Hiçbirini unutmadık, unutmayacağız. Deprem bölgesindeki kardeşlerimizi ve diğer 85 milyon insanı asla onların insafına bırakmayacağız.”

“Kentsel dönüşüm projeleriyle 3,3 milyon konut yaptık”

Kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık konusunda son 21 yılda ne yaptıysa bu “takoz” zihniyetine rağmen yaptıklarını dile getiren Erdoğan, “Kentsel dönüşüm projeleriyle toplamda 3,3 milyon konutun yapılmasını sağladık. ülke çapında.Böylece 20 milyona yakın insanı iman evine kavuşturduk.5 milyon evi hızla dönüştürmeyi hedefliyoruz.İnşallah bunları tamamladığımızda şehirlerimiz hem güzelleşecek hem de depremlere çok daha hazırlıklı olacak.” dedi.

Temelini atacakları kentsel dönüşüm projelerini de bu vizyonun bir parçası olarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bakanlık, TOKİ, Emlak Konut ve hayırseverlerimizin katkılarıyla Kahramanmaraş merkezde 3 nokta, Pazarcık ilçesinde 2 köy, Türkoğlu ilçesinde 1 köy ve 1 köy olmak üzere 7 ayrı bölgede temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Pazarcık’ta küçük sanayi sitesinde toplam 9 bin 74 konut ve 231 işyeri var. Hayırseverlerimizin yapacağı bu konutlardan 913 adedi için bugün ilk kazısını yapıyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Cem Avcı/Wow otelleri ve Galatasaray SporBu anlamlı destek için kulübüme şahsım, milletim ve ülkem adına teşekkür ediyorum.”

Allah’ın Türkiye’yi her türlü felaketten korumasını dileyen Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diledi.

Erdoğan, başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ olmak üzere bu projelerin hayata geçmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

Diğer sporkulüplere “yardım” çağrısı

Canlı iletişimde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi bugün merkezde inşaata başladıklarını belirterek, bundan son derece mutlu olduklarını söyledi.

Öte yandan yerinde dönüşümün ilk temellerini attıklarını kaydeden Özhaseki, tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş halkının da yerinde dönüşüm projesine prestij duyduğunu ve çalışmaları sonuna kadar takip edeceklerini bildirdi. .

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek Özhaseki, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Fesih Avcı Bey’in bugün Kahramanmaraş’ta 913 konut taahhüdünü tamamladığını belirterek, şunları söyledi:

“Özbek Başkanımız Dursun, ‘Tamam sahada yarışıyoruz. Spor sahalarında yarışıyoruz. Ama hayırda da yarışmak istedik ve Galatasaray olarak 250 konutun inşaatına başlıyoruz. İnşallah diğer kulüpler bizi geçer, 300, 400, 500 konut yaparlar ve bu konuda bizi geçerler, ‘Buna çok sevinirim’ diyorlar. Kendilerine de buradan duyuru yapıyoruz, yapmak isterlerse yerlerimiz hazır, kulüplerimizi de burada ağırlıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özhaseki’nin arzusuna katıldığını belirterek, Galatasaray Spor Kulübü’nü 250 konutla bu konuda attıkları ilk adımdan dolayı tebrik etti.

Kayseri’yi bir kenara bırakmanın yanlış olmayacağını ifade eden Erdoğan, “Bakalım Kayseri kaç hane bu işe ortak olacak? Bunu da göreceğiz. Ama diğerlerini, Fenerbahçe’yi, Trabzon’u, Beşiktaş’ı da bekleyeceğiz. Bakalım bu yarışta kaç hane olacaklar Hayır yarışı bu başka bir şey değil Tribünlerden o kadar para geliyor peki bir kısmını buraya nakletmek için ne yapmalıyız Kurtulmak için mükemmel bir ilaç kazalar ve sıkıntılar.” dedi.

Erdoğan’ın sözleri üzerine Özhaseki şunları söyledi:

“Efendim Kayseri sizi hiç yalnız bırakmadı. Şimdi siz Kayseri’den, Kayserispor’dan özellikle burada yardım isteyin. Emrinizi alırsınız. İnşallah Kayserispor olarak burada Galatasaray kadar biz de Kayseri’ye yardım ederiz. İzin vermeyeceğiz. söz aşağı.”

Konuşmaların ardından Erdoğan, Kahramanmaraş Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve beraberindekilerden temel atma çalışmasını başlatmak için düğmeye basmalarını istedi.

Namazın ardından Özhaseki ve beraberindekiler düğmeye basarak kentsel dönüşüm kolektifinin temellerini atma çalışmalarına başladı.

haber-alapli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort