Ekonomi

Depremde hasar görmeyen dairelerin fiyatları yüzde 50 arttı

Emlakçı Ahmet Muhammet Deran, depremde hasar almayan daire fiyatlarının yüzde 50, müstakil konut fiyatlarının ise yüzde 100 arttığını söyledi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde Adana’da 11 daire yıkılırken, 148 daire ağır hasar gördü, bu nedenle yıkım kararı verildi. Deprem sonrası konut fiyatları da arttı. Emlakçı Ahmet Muhammet Deran, “Şu anda müstakil evlere ilgi büyük. Deprem sonrası ağır veya orta hasarlı binalardan korkan vatandaşlar şimdi müstakil ev arıyor. Deprem öncesi kira değeri 5 bin lira olan evler” dedi. Deprem şu anda 7 bin 500 – 10 bin lira arasında değişiyor. Müstakil ev satışlarında yüzde yüzün üzerinde artış var” dedi.

Daire fiyatlarının hasara göre değişiklik gösterdiğine işaret eden Deran, şunları kaydetti:

“Hasarsız bir daireye yüzde 25 ila 50 zam yapıldı. Ancak ağır hasarlı dairelerin fiyatları da oldukça düştü. Örneğin deprem öncesi 2 milyon liraya satılan bir yer, depremden sonra 1 milyon 250 bin liraya satıldı. zarar gördü. Diğer yerlerde ise tam tersine 2 milyon yer şu anda 2 milyon 400 bin liraya satılıyor.” – ADANA

haber-sehitkamil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu