Haber

Eğitim için daldılar, su altında çöp topladılar

– Eğitim için daldılar, su altında çöp topladılar

ANTALYA – Akdeniz Üniversitesi Sualtı Grubu öğrencileri, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde deniz dibini ve dereyi temizledi. Su altında poşetlerde toplanan çöpler de kamera ile kayıt altına alındı.

AÜ Sualtı Grubu öğrencileri yaz tatilinde de eğitim faaliyetlerine devam ediyor. Şehrin farklı noktalarında dalış yapan öğrenciler çevre temizliği konusunda da hassas davranmaktadır. Konyaaltı’nın Arapsuyu İlçesi’ndeki Arapsuyu 1 Deresi’nin çevresini ve denizin dibini temizleyen gençler, aşağıda olduğu kadar yukarıdaki suyun saflığına da değer verdi. Plastik ve metal atıkların sular altında, alkollü içecek kutuları ve nehir kenarlarından ise evcil hayvan atıklarının çıktığı görüldü. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Gökoğlu’na eşlik etti.

“Atık Dolu”

Profesör Doktor. Mehmet Gökoğlu, AÜ Sualtı Topluluğu’nun aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek, hem eğitim hem de çevre bilincini aşılamak için etkinlikler düzenlemeye devam ettiklerini belirtti.

Konyaaltı Arapsuyu Deresi kenarında ve kıyıda dalış yaptıklarını söyleyen Gökoğlu, “Dereye gelenler burada piknik yapıp çöplerimi oraya atıyorlar. Son dalışımızda dere kenarında temizlik yaptık. .tüm atıklar denize ulaşıyor.Akvaryumun su aldığı boru var ve içi tamamen atıklarla dolu.Sigara izmaritleri,plastik atıklar,pet şişeler,bezler,ıslak mendiller var.Bu çöpleri gören öğrencilerimiz atmıyor. rahat ol. her dalışta o çöpü çıkarıyorlar. konuştu.

“Üzgünüz”

Öğrencilerin bu dip temizliğinin her dalışta bir rutin haline geldiğini ifade eden Gökoğlu, “Bu görüntüyü görünce duyarsızlığımıza üzülüyorum. Dünyanın en keyifli şehirlerinden birinin yok olmasına üzülüyorum. antalya.”

Türkmenistanlı öğrenci Atabey Atabeyev, Arapsuyu 1 bölgesine dalış için geldiklerini belirterek, “Bu keyifli ziyafetlerde çöpleri görünce kendimizi kötü hissettik. İnsanlarımız biraz daha duyarlı olmalı.”

meramajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu