Haber

Eski Başbakan Babis’e Çekçe seçim bağışıyla tepki: “Bu madeni paralarla kendinize bir diken satın alın çünkü siz omurgasızsınız”

Çekya’da geçtiğimiz hafta sonu yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura sayılı günler kala seçmenler, seçim bağışları için gönderdikleri paranın açıklama kısmında eski Başbakan Andrej Babis’e tepki göstererek, “Satın al” ifadesini iletti. Bu paralarla kendinize bir omurga, çünkü omurgasızsınız”.

Çekya’da geçtiğimiz hafta sonu yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 8 adaydan hiçbiri yüzde 50’nin üzerinde oy alamadı ve seçim yarışı ikinci tipe bırakıldı. Eski Genelkurmay Başkanı Petr Pavel ile eski Başbakan Andrej Babis arasında yaşanacak seçim yarışında seçim kampanyası için kaynak yaratma süreci başladı.

İkinci tür seçime kadar yapılması zorunlu olan ve üst limiti 10 milyon kron (yaklaşık 416 bin euro) olan bağış toplamada bağışlar herkesin görebileceği şeffaf hesaplara gönderiliyor. Pavel, bağış toplama etkinliğinin başlamasıyla çok kısa sürede 10 milyon taç toplarken birçok takviye mesajı aldı.

Babis ise seçmenlerin gönderdiği binlerce 0,01 kronluk bağışlarla yansımaların ve hakaretlerin hedefi oldu. Bağışlarla birlikte gönderilen bazı mesajlarda “Yalancı başkan istemiyoruz”, “Mıncır veletsiniz”, “Yalancısınız”, “Hırsızsınız”, “Başkan olacaksınız ama Cehennem” ve “Omurgasız olduğun için bu paralarla kendine bir omurga al” yer verildi.

Çekya’da birinci tip cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 35,4 ile en yüksek oyu alan Pavel ile yüzde 34,99 oy alan Babis, 27-28 Ocak’ta yapılacak ikinci cinsiyet seçimlerinde cumhurbaşkanlığı için yarışacak. . – PRAG

cayiralan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu