Haber

Macaristan ve Kırgızistan arasındaki işbirliği güçleniyor

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, ülkesi ile Kırgızistan arasındaki işbirliğini birçok alanda güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Novak, resmi ziyareti kapsamında Budapeşte’de bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov ile bir araya geldi. İki lider daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Macaristan ile Kırgızistan arasında stratejik iş birliği olduğunu belirten Novak, bu kapsamda yasa dışı göçle mücadele, turizm, tarım ve eğitim alanlarında iş birliğini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Macaristan için Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerin çok değerli olduğunu vurgulayan Novak, bu bağlamda Avrupa Birliği (AB) ile Kırgızistan’ın yakınlaşmasını desteklediklerini söyledi.

Kırgızistan’ın 3 yıldır AB ile Genişletilmiş Paydaşlar ve İşbirliği Anlaşması imzalamak istediğini kaydeden Novak, ülkesinin bu süreci hızlandırmak için her türlü adımı atacağını söyledi.

Novak, görüşmede Rusya-Ukrayna savaşının da ele alındığını, Kırgız mevkidaşı ile barışın bir an önce sağlanması konusunda mutabık kaldıklarını sözlerine ekledi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sadir Caparov, iki ülke arasındaki bağların güçlendirilmesi kapsamında son yıllarda önemli adımlar attıklarını söyledi.

Macar mevkidaşı ile ikili ilişkilerin mevcut durumunu ele aldıklarını kaydeden Caparov, iki ülke arasında özellikle ekonomi, kültür ve eğitim alanlarında değerli iş birlikleri olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu