Teknoloji

Microsoft, Minecraft için ‘Yardımcı’ Yapay Zeka Geliştiriyor

Microsoft, oyuncuların Minecraft’ta kullanabileceği yeni bir yapay zekanın demosunu yayınladı. Yayınlanan demoda oyuncu yapay zekaya bir komut veriyor ve yapay zeka verilen komutu yerine getiriyor.

Çeşitli komutlarla pek çok işi yapabildiği görülen yapay zekanın en çarpıcı özelliği, komutla inşa et . Bu, Minecraft’ı Minecraft yapan yaratıcılığı ortadan kaldırıyor gibi görünüyor.

Peki bu ‘asistan’ yapay zeka nasıl çalışıyor?

Videoda anlatılanlara göre bu yapay zeka, OpenAI tarafından geliştirilen bir kodeks üzerine kuruluyor. Sistem, kullandığımız olağan dili alır ve Minecraft kodlarına dönüştürür, bu kodlar oyuna da uygulanır.

OpenAI kodeksi, bu sıradan dilden dönüştürülen Minecraft kodlarını oyun içinde oluşturulan betiklere (kodlara) dönüştürür. Yani komut satırında ” Bana Burj Khalifa’yı inşa et“Yazarken önce yapay zeka gelir. Burj Khalifa’nın ne olduğuna bakmak, Minecraft dünyasına nasıl uyarlanacağını bulmak ve küplerle inşa etmeye başlamak.

Elbette Minecraft’ın en büyük çekiciliği, insanların uzun bir aradan sonra yaratıcılıklarını işe koyma biçimlerinden geliyor. Ama fazla çaba harcamadan ve vakit kaybetmedenBu yapay zeka ‘co-pilot’ kendine bir dünya kurmak isteyen insanlar için çok faydalı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu