Haber

Tunus açıklarında 3 ayda 132 düzensiz göçmen kayboldu

Tunusson 3 ayda Avrupa‘ya geçmeye çalışırken tekneleri alabora olan yüzlerce düzensiz göçmenden 132’si kayboldu.

Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar ForumuTunus’taki sistematik olmayan göçmenler ve sistematik olmayan göç girişimleri hakkında bir rapor yayınladı.

2023’ün ilk 3 ayında 132 göçmenin kaybolduğu belirtilen raporda, 348’i çocuk ve 121’i kadın olmak üzere 1771 düzensiz göçmenin tekneyle İtalya’ya ulaştığı belirtildi.

Raporda, İtalya’ya gelen sistematik olmayan göçmenlerin çoğunluğunun Sahra Altı Afrika ülkelerinden olduğu, güvenlik güçlerinin operasyonları sonucunda engellenen sistematik olmayan göç girişimlerinde 14 bin 82 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Raporda, önceki yıllara göre sistematik olmayan göç girişimlerinin sayısının bu yıl iki kat arttığına dikkat çekildi.

Mart ayında 29 kaçak göçmenin cesedi bulundu

Ulusal Güvenlik Güçleri Sözcüsü Hüsameddin el Cebabli, 26 Mart’ta Tunus’un güney kıyılarında düzensiz 29 göçmen cesedinin bulunduğunu ve 11 göçmenin kurtarıldığını duyurdu.

Sfax Mahkemesi Yetkilisi Fevzi Mesmudi, 24 Mart’ta yaptığı açıklamada, düzensiz göçmenleri taşıyan 5 teknenin Tunus açıklarında 48 saatte alabora olduğunu, 4 kişinin kurtarıldığını, onlarca kişi için arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Her yıl binlerce Afrikalı sistematik olmayan göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Uzun yıllar Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken, bir kısmı da denizde hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu