Haber

Türkiye’nin Milano Başkonsolosluğu Diyanet’e bağış istedi

Türkiye’nin İtalya’daki diplomatik temsilciliklerinin yurtdışından deprem yardımı için Diyanet Vakfı’na yönlendirmesi tepkilere neden oldu. Dün meydana gelen Kahramanmaraş depreminin ardından hem Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği hem de Milano Başkonsolosluğu sosyal medyada nakit bağış için hesap bilgilerini paylaştı. Her iki paylaşımda da AFAD ve Kızılay’ın yanı sıra Türkiye Diyanet Vakfı’nın bağış hesaplarına değinildi.

Milano Başkonsolosluğu’nun İtalya halkına yardıma davet niteliğindeki İtalyanca mesajında ​​paylaşılan ilk linkin Diyanet Vakfı’na yönlendirilmesi büyük tepki gördü. Roma Büyükelçiliği’ne de eleştiri mesajları geldi.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre Milano Konsolosluğu’nun söz konusu açıklama Twitter’da 650 binin üzerinde etkileşim aldı ve yüzlerce eleştiri yazısı topladı. Birçok sosyal medya kullanıcısı, deprem bağışlarının neden Diyanet’e yönlendirildiğini sorgularken, bazıları yine İtalyanca olarak bu hesaba bağış yapılmasına karşı çıktı.

Milano Başkonsolosu Mehmet Özöktem, tepkilere yine Twitter’dan yanıt verdi: “Değerli arkadaşlar, dün AFAD tarafından belirlenen hesaplar ‘Sabit Tweet’ olarak paylaşılmıştı, şimdi görebilirsiniz. İtalyan arkadaşlarımızın zorlandığı görüldü. Türkiye’deki hesaplara para gönderme Kızılay ve TDV Siteleri kredi kartı ile bağış yapmaya da uygundur.Devletimizin tüm kurumları ve STK’larımıza yardım etmenin en kolay yolu ister vatandaşlarımız ister İtalyanlar tarafından eşit derecede memnuniyetle karşılanan bir gündür. birlik ve beraberlik içinde.Saygı ve selamlarımla.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu